Loussine Azizian

Violinisten

Past Concerts

2018

25.februar kl.16:00 i Vallansbæk kirke


J.S.Bach: Partita nr.1 i h-moll for solo violin

I.Stravinsky: Pulcinella Suiten

P.Sarasate: Introduktion & Tarantella

B.Bartok: Rumænske Danse


Med Berit Johansen Tange (klaver)





3.april kl.19:00 Frikirken, Kristiansand, Norge


S.Prokofiev: Sonate for to violiner

J.Halvorsen: Passacaglia

S.Taneyev: Strygetrio for to violiner og bratsch


Med Yuka Sato og Piotr Slowik





4.april kl.16:00 Kulturhuset, Lyngdal, Norge


S.Prokofiev: Sonate for to violiner

J.Halvorsen: Passacaglia

S.Taneyev: Strygetrio for to violiner og bratsch


Med Yuka Sato og Piotr Slowik





3.juni kl.16:00 i Nyvangskirken, Kalundborg


J.S.Bach: Partita nr.1 i h-moll for solo violin

I.Stravinsky: Pulcinella Suiten

P.Sarasate: Introduktion & Tarantella

B.Bartok: Rumænske Danse


Med Teresemarie Lisiux (klaver)





30.juli kl.19:30 Charlottenborg Festsal, København


B.Martinu - Duo nr. 2

J.Halvorsen - Passacaglia

Z.Kodaly - Duo for violin og cello


Med Leonardo Sesenna

8.august kl.19:30 Søbygaardkoncerterne, Ærø


B.Martinu - Duo nr. 2

J.Halvorsen - Passacaglia

L.Boccherini - Sonate for violin og cello i D-dur

A.Honegger - Sonatine for violin og cello

Z.Kodaly - Duo for violin og cello


Med Leonardo Sesenna





9.august kl.19:30 Herfølge Kirke


J.S.Bach: Chaconne

G.Tartini: Devils Trill sonata

Glinka: Nocturne

P.Sarasate: Basque Caprice

J.Svendsen: Romanze

B.Bartok: Romanian Dances





12.august kl.15:00 Lindevang kirke, København


B.Martinu - Duo nr. 2

J.Halvorsen - Passacaglia

Z.Kodaly - Duo for violin og cello


Med Leonardo Sesenna





1.september kl.19:30 Helnæs Gl.Præstegaard,


B.Martinu - Duo nr. 2

J.Halvorsen - Passacaglia

Z.Kodaly - Duo for violin og cello


Med Leonardo Sesenna





8.september kl.15:00 Elbphilharmonie, Hamburg


F.Mendelssohn: Violinkoncert i e-moll


Dirigent: Felix Bender

Neue Philharmonie Orchester Hamburg


https://www.elbphilharmonie.de/en/whats-on/neue-philharmonie-hamburg/11455 

29.september kl.15:00 Timotheus Kirken, Valby


A.Schönberg: Verklärte Nacht klavertrio

R.Schumann: Klavertrio nr.2 i F-dur

A.Babadjianan: Klavertrio i fis moll


Med Berit Johansen Tange ved flyglet og Leonardo Sessena på cello





30.september kl.16:00 Kristkirken, Enghave Plads


J.S.Bach: Partita nr.2 d-moll

A.Khachaturian: Monologue





1.oktober kl.19:00 Magle Konserthus, Lund, Sverige


A.Schönberg: Verklärte Nacht klavertrio

R.Schumann: Klavertrio nr.2 i F-dur

A.Babadjianan: Klavertrio i fis moll


Med Berit Johansen Tange ved flyglet og Leonardo Sessena på cello





2.oktober kl.19:30 Brønshøj Kirke, København


J.S.Bach: Partita nr.2 d-moll

A.Khachaturian: Monologue





7.oktober kl.16:00 Sions Kirke


E.Grieg: Violinsonate nr.3 i c-moll

C.Franck: Violinsonate i A-Dur


Med Berit Johansen Tange ved flyglet

2017

19.januar kl.19:30, Kilden, Kristiansand, Norge


G.Pergolesi - Violinkoncert i B-dur.


Med Kristiansand Symfoni Orkester under ledelse af Giordano Bellincampi.





5.februar kl.14:00, Kastelskirken, København


B.Martinu - Duo nr. 2

J.Halvorsen - Passacaglia

Z.Kodaly - Duo for violin og klaver


Med Leonardo Sesenna





31.marts kl.17:00 , Lyngby Kirke


E.Ysaÿe - Solo sonate nr.2

F.Schubert - Sonatine

A.Babadjanian - Sonate for violin og klaver


Med Berit Johansen Tange





9.april kl.19:00 i Frikirken, Kristiansand, Norge


B.Martinu - Duo nr. 2

J.Halvorsen - Passacaglia

Z.Kodaly - Duo for violin og klaver


Med Leonardo Sesenna





26.april kl.19:30, Buen, Mandal, Norge


B.Martinu - Duo nr. 2

J.Halvorsen - Passacaglia

Z.Kodaly - Duo for violin og klaver


Med Leonardo Sesenna





30.april kl.19:00, Myrens Gård, Kristiansand, Norge


L.van Beethoven - Klavertrio op.1, nr..3 i c-moll

R.Schumann - Klavertrio nr..2 i F-dur


Med Leonardo Sesenna (cello) og James Duddle (klaver)





14.maj kl.16:00, Jærgersborg Kirke, København


J.S.Bach: Partita nr.2 i d-moll for solo violin

E.Ysaÿe: Solo sonate for violin nr.4 (Fritz Kreisler)

A.Khachaturian: Monologue





20.maj kl.12:00, Frederiksberg Hovedbibliotek


E.Ysaÿe: Solo sonate for violin nr.4 (Fritz Kreisler)

L.van Beethoven: Violin koncert


Med Berit Johansen Tange ved flyglet





2.juli kl.12:00, Vor Frue Kirke, Kalundborg


B.Martinu - Duo nr. 2

J.Halvorsen - Passacaglia

Z.Kodaly - Duo for violin og klaver


Med Leonardo Sesenna





30.september kl.14:00, Hjallese Kirke, Odense


J.S.Bach: H-moll partita

I.Stravinsky: Suite Italienne

P.Sarasate: Playera

B.Bartok: Romanian Dances


Ved flyglet: Svetlana Pavlova Prip

1.oktober kl.16:00, Værløse Kirke, København



J.S.Bach: H-moll partita

I.Stravinsky: Suite Italienne

P.Sarasate: Playera

B.Bartok: Romanian Dances


Ved flyglet: Svetlana Pavlova Prip





29.oktober kl.16:00, Klosterkirken, Aalborg


B.Martinu - Duo nr. 2

J.Halvorsen - Passacaglia

Z.Kodaly - Duo for violin og klaver


Med Leonardo Sesenna

2016

23.januar kl.15:00, Frederiksholm Kirke


C.Nielsen: Violin-sonate nr.2

A.Babadjanian: Sonate for violin og klaver


Berit Johansen Tange, klaver





24.januar kl.16:00, Skt. Johannes Kirke, Århus


C.Nielsen: Violin-sonate nr.2

A.Babadjanian: Sonate for violin og klaver


Berit Johansen Tange, klaver





7.februar kl.17:00, Odd Fellow Palæet


P.Tchaikovsky: Tatyana´s aria "Letter scene" from "Eugene Onegin" arranged for soprano and string quartet

P.Tchaiikovsky: Souvernir de Florence, string quartet in d-minor op.70


with Copenhagen Festival Ensemble





5.marts kl.14:00, Kunstmuseet, Kristiansand, Norway


B.Martinu: Duo nr.2 for violin og cello

J.Halvorsen: Passacaglia for violin and cello

Z.Koldaly: Duo for violin and cello


Leonardo Sesenna, violoncello





3.april kl.15:00 Frikirken, Kristiansand, Norway


R.Vaughan-Williams: Piano quintet in C minor

F.Schubert: Piano quintet in A major D667 "Trout Quintet"


Zane Kalnina, viola

Leonardo Sesenna, cello

John Harrison, doublebass

James Duddle, piano





27.maj kl.17 i Galten Kirke, Århus


J.S.Bach: Partita nr.2 i d moll

S.Prokofiev: Sonate for to violiner

E.Ysaÿe: Duo for to violiner


Serguei Azizian, violin





28.maj kl.16:00 i Gilleleje Kirke


J.S.Bach: Partita nr.2 i d moll

S.Prokofiev: Solo sonata

A.Khachaturian: Monologue for solo violin





8.juni kl.19:30 i Sions Kirke, København


W.A.Mozart: Sonate for violin og klaver i e-mol

J.Svendsen: Romance

J.Brahms: Sonate for violin og klaver nr,3 i d-mol

B.Bartok: Romanian Dances





6.juli kl.19:30 i Viborg Domkirke


B.Martinu: Duo nr.2 for violin og cello

J.Halvorsen: Passacaglia for violin and cello

Z.Koldaly: Duo for violin and cello


Leonardo Sesenna, violoncello





2.september kl.20:00 i Frihavnskirken


B.Martinu: Duo nr.2 for violin og cello

J.Halvorsen: Passacaglia for violin and cello

Z.Koldaly: Duo for violin and cello


Leonardo Sesenna, violoncello


Entré 50 kr.





4.september kl.16:00 i Vallensbæk Kirke


B.Martinu: Duo nr.2 for violin og cello

J.Halvorsen: Passacaglia for violin and cello

Z.Koldaly: Duo for violin and cello


Leonardo Sesenna, violoncello





9.oktober, Enghøj Kirke, Randers


E.Ysayë: Sonate for solo violin nr.2 "Jacques Thibaud"

G.Pergolesi: Violin-koncert

A.Babadjanian: Sonate for violin og klaver


Berit Johansen Tange, klaver





6.november kl.15:00, Pumpehuset, Tønderegnens Musikforening


E.Ysayë: Sonate for solo violin nr.2 "Jacques Thibaud"

J.Brahms: Sonate for violin og klaver nr,3 i d-mol

A.Babadjanian: Sonate for violin og klaver


Berit Johansen Tange, klaver





26.november kl.15:00, Sørlandets Kunstmuseum, Kristiansand, Norge


W.A.Mozart: Duo i G-dur for violin og bratsch

L.van Beethoven: Duo for bratsch og cello

F.Bridge: Lament for to bratscher

F.Schubert: Trio for violin, bratsch og cello


Violin; Loussine Azizian, bratsch: P.O. Lindberg og Zane Kalnina, cello: Leonardo Sesenna

2015

17.april i Stavnsholtkirken, Farum kl.21:00


A.Khachaturian: Monologue for solo violin

A.Khachaturian: Toccata

A.Babadjanian: Elegy

Komitas: Krunk

A.Khachaturian: Klarinet trio


Anna Kirova, klaver og Pedro Franco Lopéz, klarinet





26.april i Værløse Kirke kl.16:00


E.Ysayë: Sonate for solo violin nr.2 "Jacques Thibaud"

A.Khachaturian: Monolog for solo violin

A.Babadjanian: Sonate for violin og klaver


Berit Johansen Tange, klaver





13.juni i Frederiksberg Hovedbbibliotek, Koncertsalen kl.12:00 - RELEASE KONCERT


E.Ysayë: Sonate for solo violin nr.2 "Jacques Thibaud"

N.Schmidt: Pavana Extrapolations

A.Babadjanian: Sonate for violin og klaver


Berit Johansen Tange, klaver og Esben Tange, presentation





14.juni i Halskov Kirke kl.16:00 - RELEASE KONCERT


E.Ysayë: Sonate for solo violin nr.2 "Jacques Thibaud"

N.Schmidt: Pavana Extrapolations

W.A.Mozart: Violinsonate i e-mol

A.Babadjanian: Sonate for violin og klaver


Berit Johansen Tange, klaver





29.juni i Roskilde Bibliotek kl.15:00


M.Ravel: Duo for violin og cello

Z.Kodaly: Duo for violin og cello


Julie Tandrup Kock, cello





30.juni i Roskilde Bibliotek kl.15:00


M.Ravel: Duo for violin og cello

Z.Kodaly: Duo for violin og cello


Julie Tandrup Kock, cello





23.august i Vinderød Kirke, Frederiksværk kl.16:00


J.S.Bach: Partita nr.3 i E Dur

A.Khachaturian: Monolog for solo violin

S.Prokofiev: Duo for to violiner

E.Ysaÿe: Sonate for to violiner


Serguei Azizian, violin





Turné i Kina:


27.september kl.14:30 i Hefei Grand Theatre

27.september kl.19:30 i Hefei Grand Theatre

28.september kl.19:30 i Nanjing Poly Grand Theatre

30.september kl.19:30 i Ningbo Cultural Plaza Grand Theatre

2.oktober kl.19:30 i Lishui Grand Theatre

4.oktober kl.19:30 i Wuhan Qintai Grand Theatre

6.oktober kl.19:30 i Yichun Culture & Art Center Grand Theatre

7.oktober kl.19:30 i Jian Poly Theatre

9.oktober kl.19:30 i Taizhou Grand Theatre

10.oktober kl.19:30 i Zhangjiagang Poly Theatre





20.oktober i Gilleleje Kirke kl.19:30


J.S.Bach: Partita nr.2 i d-mol

A.Khachaturian: Monolog for solo violin

E.Ysaÿe: Solo sonate nr.4





24.oktober i Odense Musikbibliotek kl.15:00


E.Ysayë: Sonate for solo violin nr.2 "Jacques Thibaud"

C.Nielsen: Violin-sonate nr.2

A.Babadjanian: Sonate for violin og klaver


Berit Johansen Tange, klaver





25.oktober i Vallensbæk Sognegaard, kl.16:00


E.Ysayë: Sonate for solo violin nr.2 "Jacques Thibaud"

C.Nielsen: Violin-sonate nr.2

A.Babadjanian: Sonate for violin og klaver


Berit Johansen Tange, klaver





15.november i Husumvold Kirke kl.15:00


E.Ysayë: Sonate for solo violin nr.2 "Jacques Thibaud"

C.Nielsen: Violin-sonate nr.2

A.Babadjanian: Sonate for violin og klaver


Berit Johansen Tange, klaver

2014

8.marts kl.15:00, Viborg Domkirke


Program:

J.S.Bach: Partita nr.2 for solo violin i d-mol

S.Prokofiev: Sonate for to violiner

E.Ysaÿe: Sonate for to violiner


Serguei Azizian på violin.





9.marts kl.14:00, Kastelskirken


Program:

J.S.Bach: Partita nr.2 for solo violin i d-mol

A.Khachaturian: Sonate-monolog for solo violin

S.Prokofiev: Sonate for to violiner


Serguei Azizian på violin.





12.marts kl.17:00, Hans Tausens Kirke


Program:

D.Shostakovich: Klavertrio nr.2 i e-mol

J.Brahms: Klavertrio nr.1 i H-dur


Julie Tandrup Kock på cello og Anna Kirova på klaver





16.marts kl.15:00, Lindevang Kirke


Program:

A.Khachaturian: Sonate-monolog for solo violin

W.A.Mozart: Violinkoncert nr.4 i D-dur


Ved flyglet: Anna Kirova





1.april kl.16:30, Frederiksberg Hovedbibliotek, Koncertsalen


Program:

F.Schubert: Klavertrio nr.1 B-dur

D.Shostakovich: Klavertrio nr.2 i e-mol


Julie Tandrup Kock på cello og Anna Kirova på klaver





4.april kl.17:00, Lyngby Kirke


Program:

J.Brahms: Klavertrio nr.1 i H-dur


Julie Tandrup Kock på cello og Anna Kirova på klaver





20.april kl.12:00, Frederiksholm Kirke


Program

S.Prokofiev: Solo sonate for violin





22.maj kl.19:30, Skovby kirke, Århus


Program:

J.S.Bach - Partita nr.2 i d-mol

A.Khachaturian: Sonate-monolog for solo violin





25.maj kl.14:00, Herritslev Kirke


Program:

Z.Kodaly : Duo for violin og cello


Julie Tandrup Kock på cello





5.august kl.16:30, Charlottenborg Festsal


Program:

Nicklas Schmidt: Pavana Extrapolations

C.Debussy: Violin-sonate i g-mol

A.Babadjanian: Sonate for violin og klaver


Berit Johansen Tange ved flyglet





10.august kl:16:00, Skødstrup Kirke


Program:


J.S.Bach: Partita nr.2 i d-moll for solo violin

S.Prokofiev: Solo sonate

A.Khachaturian: Sonate-monolog for solo violin





13.august kl:20:00, Græsted Kirke


Program:

Nicklas Schmidt: Pavana Extrapolations

C.Debussy: Violin-sonate i g-mol

A.Babadjanian: Sonate for violin og klaver


Berit Johansen Tange ved flyglet





24.august kl:20:00, Frihavnskirken


Program:


C.Nielsen: Klavertrio

J.Brahms: Klavertrio nr.1 i H-dur

A.Babadjanian: Klavertrio


Medvirkende: Julie Tandrup Kock, cello og Anna Kirova





1.oktober, kl,19:00, Næstelsø Kirke


Program:


J.S.Bach: Partita nr.2 i d-moll for solo violin

S.Prokofiev: Solo sonate

A.Khachaturian: Sonate-monolog for solo violin





21.oktober, kl.16:30, Frederiksberg hovedbiblioteks Koncertsal


Program:


F.Mendessohn: Klavertrio i d-mol

A.Babadjanian: Klavertrio

Medvirkende: Julie Tandrup Kock, cello og Anna Kirova, klaver





26.oktober, kl.16:00, Vor Frue Kirke, Kalundborg


Program:


J.S.Bach: Sonate nr.1 i g-moll for solo violin - Allegro og

                Partita nr.2 i d-moll for solo violin - Chaconne


L.van Beethoven: Sonate for violin og klaver nr.7 i c-moll


Berit Johansen Tange ved flyglet





29.oktober, kl.11:00, Jacobskirken, Roskilde


Program:


J.S.Bach: Preludium og Fuga i Fis-dur for klaver


J.S.Bach: Partita nr.2 i d.moll for violin


J.S.Bach: Fantasti i c-moll for klaver


J.S.Bach: Sonate nr.3 i E-dur for violin og klaver





18.januar, kl.16:00, Værløse Kirke


Program:


L.van Beethoven: Sonate for violin og klaver nr.7 i c-moll

A.Babadjanian: Sonate for violin og klaver


Berit Johansen Tange ved flyglet